polski fotograf w portugalii

agata mendes photography

5 sposobów na ślub w Portugalii


Ślub w Portugalii jest marzeniem wielu osób i to marzenie można całkiem łatwo spełnić.

“Łatwo” to oczywiście pojęcie względne a wiele zależy od naszych oczekiwań.


Nie jestem wedding plannerką tylko fotografką ślubną w Portugalii. Zwykle piszę po angielsku, ale tym razem kieruję ten artykuł specjalnie do moich Rodaków :)


Dzięki mojej profesji miałam szczęście uczestniczyć w ogromnej ilości przeróżnych ceremonii i dzisiaj opowiem Wam o najpopularniejszych opcjach na jakie możecie się zdecydować.

W dzisiejszych czasach uwielbiam to, że w zasadzie każdy może świętować po swojemu.


No to zaczynamy :)


1. Ślub w Ambasadzie RP w Lizbonie


Jeśli oboje jesteście Polakami, możecie powiedzieć sobie “tak” przed konsulem w Ambasadzie RP w Lizbonie. Ambasada znajduje się w przyjemnej dzielnicy Restelo, zaraz koło Belém. Taka ceremonia jest szybka, ale spokojna i przebiega w przyjemnej atmosferze.


Przy budynku Ambasady znajduje się bardzo ładny ogród, gdzie można zrobić zdjęcia i napić się szampana :)

Sala też jest elegancka.


Ślub może odbyć się w towarzystwie świadków i małej grupy zaproszonych gości. Zwykle to najbliższa rodzina i przyjaciele.


Na taki ślub zdecydowało się już mnóstwo polskich par i wiele z nich fotografowałam.

Mam specjalny pakiet dla par, które decydują się na taką opcję. Zawiera mini reportaż i portrety w trakcie i po ceremonii w budynku i ogrodzie Ambasady i dodatkowo sesję zdjęciową w Lizbonie.

Na sesję zwykle umawiamy się tego samego dnia przed lub po ceremonii - o wschodzie lub zachodzie słońca, żeby skorzystać z magii złotej godziny.


Justyna i Michał wybrali takie rozwiązanie. Zobaczcie kilka zdjęć z ich Ślubu (Ambasada RP w Lizbonie, 2020):2. Ślub w Urzędzie stanu cywilnego (Conservatória)


Jeżeli bierzecie ślub w urzędzie, nie oszukujmy się, nie jest to klimatyczne miejsce.

Tutaj chodzi o formalną stronę - zalegalizowanie związku.

W tym samym budynku załatwia się wszelkie urzędowe sprawy. Są kolejki do okienek, dużo ludzi. Sale są zwykle eleganckie ale bardzo proste. Jest w nich sporo miejsca dla gości, ale prawie nigdy nie odbywają się tam ceremonie, gdzie zapraszanych jest wiele osób.

Jeżeli jedna z osób, która bierze ślub nie mówi dobrze po portugalsku, konieczna jest obecność tłumacza. 

Podczas ceremonii nie podpisuje się aktu małżeństwa. Sprawdzane są szczegółowo wszystkie dane, ale podpis nie jest potrzebny.

Urzędnicy bywają przesympatyczni ale zdarzają się również lekko marudni.

Zwykle ubrani są zupełnie zwyczajnie.


Zobaczcie kilka zdjęć z ceremonii Kasi i Pedro w urzędzie (Conservatória, Lisboa 2020) w czasach pandemii.

Po ceremonii zrobiliśmy kilka zdjęć w okolicy.

Para wyglądała tak rewelacyjnie, że i sam urząd nabrał 100% blasku!

To ludzie nadają miejscom prawdziwego uroku.3. Ślub cywilny poza urzędem


To najczęściej wybierana przez Portugalczyków opcja.

Ale wewnątrz tego punktu może być niezliczona ilość możliwości.

Ogólnie chodzi o to, że urzędnik stanu cywilnego może dojechać w dowolne miejsce w swoim rejonie, aby udzielić ślubu w bardziej romantycznych okolicznościach.

Taka usługa jest dodatkowo płatna. Jest to najpopularniejszy rodzaj ślubów w Portugalii.

Urzędnik przyjeżdża na miejsce - np. do quinty, na plażę, do pałacu, ogrodu, prywatnej willi - gdziekolwiek chcą państwo młodzi i udziela im oficjalnego ślubu. 

To w dalszym ciągu może być bardzo kameralna uroczystość, ale może być i wielkie weselisko.


Tatiana i Andrew - Ślub na plaży Adraga we dwoje. Ceremonia w obecności tylko urzędniczki i tłumaczki. 2019

Charlotte i Pedro - Ślub cywilny i wesele w Algarve w quincie Os Agostos. 2019

Liliana i Rui - Ślub cywilny i wesele w hotelu Farol w Cascais. 2018

4. Ślub kościelny


Ten rodzaj ślubu oczywiście również można wziąć w Portugalii i jest to też dość popularna opcja, choć przyznam, że ja osobiście spotykam się z nią rzadziej niż ze ślubami cywilnymi czy symbolicznymi. Takie śluby zwykle odbywają się w kościołach lub w quintach, które mają kaplice na swoim terenie. Wielu wedding plannerów ma w swojej ofercie organizację ślubu kościelnego. 

Katya i Ruben - ceremonia zaślubin w Klasztorze Hieronimitów w Belem i wesele w Estufa Real w Ajuda. 2018

Swan i Tiago - Ślub kościelny w Alentejo w Kościółku w Brotas. 2017

Zuza i James - Ślub kościelny w kościółku w Cascais. 2019

5. Ślub symboliczny / humanistyczny


Na koniec zostawiłam perełkę - opcję dla absolutnie każdego. Ten sposób jest najczęściej wybierany przez obcokrajowców decydujących się na ślub w Portugalii.

Wśród Polaków również robi się to coraz bardziej popularne.


Dla jednych to w ogóle nie jest ślub - no bo przecież nie jest oficjalny - a dla innych to właśnie najprawdziwszy, najważniejszy moment. Moment kiedy przysięga się ukochanej osobie miłość w wybranych przez siebie słowach, w okolicznościach które mogą być ograniczone wyłącznie wyobraźnią pary.


Ślub może być prowadzony przez mistrza ceremonii - specjalnie wybranego na tę uroczystość (opłaconego) lub przez przyjaciela czy członka rodziny. Może też nie być nikogo, kto prowadzi ceremonię, a państwo młodzi po prostu przysięgają sobie miłość swoimi słowami, w dowolnej formie. 

Tak właśnie można stworzyć zupełnie spersonalizowany, jedyny w swoim rodzaju moment, który będzie w pełni odpowiadał przekonaniom, wierzeniom i ideom państwa młodych.


Oczywiście rodzaj takiego wydarzenia jest absolutnie dowolny. Może to być po prostu romantyczna przysięga dwojga ludzi pod gwiazdami albo ogromne weselisko z setkami gości. 


Jak wtedy rozwiązana jest sprawa formalnie? Zwykle para podpisuje po prostu dokumenty w swoim urzędzie stanu cywilnego w innym terminie. Nie ma wtedy stresu związanego z dopełnieniem wielu formalności a przygotowania do dnia ślubu są spokojniejsze.

Juli i Alex - Ślub symboliczny tylko we dwoje na klifach na wybrzeżu w okolicach Sintry. 2019

Sabrina i Dave - Ślub symboliczny prowadzony przez kuzyna panny młodej w Quinta da Bichinha w Alenquer. 2018

Soledad i Dennis - Ślub tylko we dwoje w Cabo Espichel. 2019

Raquel i Tiago - Ślub symboliczny prowadzony przez przyjaciółkę panny młodej w Estufa de Sintra, Colares. 2019

Ania i Bartek - Ślub symboliczny na plaży Adraga. 2020

Zobaczcie też koniecznie te dwa Śluby, które zamieściłam na blogu :

https://www.agatamendesphoto.com/blog/nazia-albert-indian-wedding-in-lisbon/

https://www.agatamendesphoto.com/blog/ctodd-sheaumei-intimate-destination-wedding-in-estoril/

Pamiętajcie, że każdy może nadać większe znaczenie wybranym przez siebie momentom. Dla jednych tylko to formalne podpisanie aktu ślubu będzie prawdziwym potwierdzeniem zawarcia małżeństwa a dla innych to właśnie ta symboliczna uroczystość ma prawdziwą wartość.


Spotykam się z parami, które idą podpisać akt do urzędu w zwykłych ubraniach, bez osób towarzyszących - na zasadzie dopełnienia formalności. Nie chcą w tym dniu świętować, nie zatrudniają fotografa, po prostu załatwiają sprawę. Inne pary, uważają ten moment za kluczowy i traktują jak pełnoprawną uroczystość, nawet jeśli nie może być gości (dziękujemy już covid :/)


O tych wszystkich możliwościach warto po prostu wiedzieć, żeby mieć świadomość, że nie musimy wszyscy postępować tak samo. Każda para to jedyne w swoim rodzaju połączenie osobowości, które tworzą swój własny świat. Warto podkreślić tę wyjątkowość i traktować ją jako wartość samą w sobie.


Dla wielu par romantyczność jest krępująca i wcale nie odpowiadają im takie klimaty. Ślub w urzędzie może być wtedy super rozwiązaniem, ale symboliczna ceremonia wcale też nie musi być romantyczna. Wcale zresztą nie powinna, jeśli to nie w stylu państwa młodych. Może być śmiesznie, wesoło, zwyczajnie - po prostu naturalnie.


W tym wszystkim najlepsze jest to, że każdy ma swoje marzenia i powinien za nimi podążać. Trzeba korzystać z tego, że świat robi się coraz bardziej otwarty na różnorodność.

Nie musimy spełniać czyichś marzeń, ale swoje - powinniśmy - jak najbardziej. I nikt za nas tego nie zrobi :)


jedno jest pewne - portugalia to idealny kraj na przępiękny ślub.
Winnice, plaże, klify, zabytkowe miasteczka, góry - nieskończona ilość możliwości na wymarzoną uroczystość.


Jako fotograf w Lizbonie zapraszam Was do kontaktu. 

Moje pakiety ślubne są dopasowane do różnych potrzeb. Na śluby dojeżdżam w każdy zakątek Portugalii a sesje zwykle robię w Lizbonie i jej pięknych okolicach. 

Mam nadzieję, że mój artykuł zainspirował Was żeby zacząć planować swój wymarzony Ślub w Portugalii już od zaraz!


Pozdrowienia z Lizbony,


Agata